ELKS - Eesti Looduskaitse Selts

Eesti Looduskaitse Selts ühendab inimesi, kelle väärtusteks on loodus ja kultuur. Selts asutati JAAN EILARTI eestvedamisel aastal 1966. Hoiame Eestit, loodust ja kultuuri.

Pühajärve maastik. Foto: Arne Ader.

Tunnustused looduskaitsekuul

Looduskaitsekuu avamisel kuulutati välja tänavune Eerik Kumari looduskaitsepreemia ja kuue looduskaitsemärgi saajad.
Eerik KUMARI preemia pälvis teadlane Marju KÕIVUPUU.
Looduskaitsemärgid pälvisid:
Anne NURGAMAA - Alutaguse looduse- ja kultuuriloo uurija ja kaitsja, Iisaku muuseumi üks eestvedajaid.
Tal on väljapaistev roll Alutaguse Rahvuspargi loomisel ja arendamisel ning Eesti Looduskaitse Seltsi Alutaguse osakonna
töö korraldamisel ja juhtimisel. Õnnitleme Annet tunnustuse puhul!
Karin POOLA – Palade keskkonnahariduskeskuse ülesehitaja ja arendaja,
Avo ROSENVALD – puisniitude hooldaja Matsalu lahe põhjakaldal ja Alam-Pedjal,
Aiki JÕGEVA – Kääpa kooli õpetaja, Bioloogiaõpetajate Ühingu president, GLOBE programmi ja Scientixi saadik Eestis.
Uudo TIMM – lendorava uurija ja kaitsja.
Ester VALDVEE – orhideede tutvustaja ja kaitsele kaasaaitaja.


Fotol vasakult Karin POOLA, Aiki JÕGEVA, Ester VALDVEE, minister Rene KOKK, Anne NURGAMAA,
Marju KÕIVUPUU, Uudo TIMM.

Looduskaitsekuu üritusi

Loodusõppepäev Rõuges
Eesti Looduskaitse Seltsi (ELKS) Varstu osakond korraldab looduskaitsekuu raames 12. mail 2019.a. loodusõppepäeva „Rõuge avastamata loodusväärtused“
, et tutvustada loodushuvilistele Rõuge ümbruse loodusväärtusi, piirkonna pärandkultuuri ja looduskaitselisi objekte ning jalutada mööda Rõuge matkarada. Matkaks koguneme kell 10.00 Võrumaal Rõuges, Rõuge Suurjärve parklas. Õppepäeva viivad läbi botaanik-bioloog Anneli Palo, kohaliku pärandkultuuri uurija Marko Kukk ja ELKS Varstu osakonna esimees Silver Sild.
Matkale võta kaasa täidetud joogipudel, veekindlad mugavad jalatsid ning ilmastikule vastav riietus. Jalgsimatka pikkus ligemale 4 km. Eelregistreerimine ei ole vajalik. Rajal teeme peatuse piknikuks. Matka lõpetamine kell 15.00 Ala-Rõuges.
Matka läbiviimist toetab Keskkonnaamet ja ELKS Varstu osakond. Olete oodatud tutvuma Rõuge kauni looduse ja selle seni avastamata väärtustega.
Buss Kuutsi-Mõniste-Varstu-Matsi-Krabi-Rõuge väljub Kuutsilt kell 9.00
Info 5102242-Silver Sild,  silver.sild.002@mail.ee

Õppematk Vardi looduskaitsealal
Rapla osakond korraldab 19. mail 2019 õppematka Vardi looduskaitsealal.
Juhendaja Jüri Ehrpais, kogunemine kell 10.00 Tallinn-Pärnu-Sipa-Varbola teeristis.

Matka kestvus 3 – 4 tundi. Lähedal on küll Kükita tee bussipeatus, kuid sobivat ühistransporti ei ole. https://kaart.delfi.ee/?bookmark=54249dbdfd2d716fe119a5334c95766
3 linnulauluhommikut, kestvusega 6:30 – 8:30
22. mai 2019. Rapla, Kalmistu juures (Alu tee 21), juhendaja Monika Laurits-Arro.
23. mai Kohila, pitsa ja burgeri kohviku Bussikas juures (Viljandi mnt. 9), juhendaja
Ingrid Aus.
27. mai Märjamaa, järta juures parklas (Kasti tee 40),juhendaja Andrus Jair.
Info ja  registreerimine: Jüri Kõiv, 509 4480, jyrikoiv@gmail.com

A. Kitzbergi osakond külastab 19. mail koos Pärnu osakonnaga Konu kalnsi, (Läti suurim voor) , matkab Skalnaiskalnsi looduspargis, külastab Mazalaca piirkonna muuseumi ja Rein Sepa muuseumi.
Info: Rein Mägi reinmagi002@gmail.com, 5235102

TALGUD:
Head seltsilised!
27. aprillil on kavas Lopa koopa ümbruse korrastamine, põhimine on võsa eemaldamine ja koopale ligipääsu rajamine.
Kitzbergi osakond, Rein Mägi, 5235102
27. aprillil oodatakse koristustalgule Eestimaa Lõunatipu matkarajale. Kogunemine kell 9.30 Mõniste muuseumi juures, kus proovime rahva autodele mahutada. Võta kaasa töökindad, reha ja hea tuju.
27. aprillil ootame ka Paganamaa koristustalgutele. Kogunemine kell 10.00 Liivajärve kaldal püstkoja juures.  Kellel võimalik osaleda, palun teha valik - kas Paganamaale või Eestimaa Lõunatippu. Talgud lõpetame piknikuga.
4. mail ootame talgulisi Paganamaale võsa raiuma ja koristama, et avardada vaadet järvedele ja vaatetorni ümber. On ju 12. ja 13. juulil kõik looduse ja kultuurisõbrad oodatud traditsioonilistele „Paganamaa päevadele“.
Info:  Silver Sild, 5102242

Ida-Virumaa selle aasta uusim vaatamisväärsus

Ida-Virumaa selle aasta uusim vaatamisväärsus  – „Kahe Nõia kaev Ratvas“ Alutaguse osakonna õppereisilt jugadele 6. aprillil.

Õnnitlused ja tunnustus aprillis asutatud ELKS osakondadele, kellel täitunud 50, 51 või 52 tegevusaastat Eesti looduse kaitsel:

Jõhvi osakond 09.04.1969, esimees Ülo Roostoja (praegu - Enn Käiss)

Kanepi osakond 18.04.1969, esimees Jaan Tiivoja (Kaie Käär)

Tartu osakond 19.04.1967, esimees Richard Kurvits, Arnold Rüütel (Rein Laiverik)

Saaremaa osakond 21.04.1967, esimees Helmut Adrat (Reet Viira)

Antsla osakond 27.04.1968, esimees Ada Helgna, (Ülle Anier)

Eesti Looduskaitse Selts andis välja albumi "Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis" ning alustas toetuskampaaniaga seltsimaja remondiks

Laupäeval, 18. augustil 2018 tähistame Vargamäel Eesti looduse päeva. Ootame kõiki seltsi liikmeid ja loodussõpru. Loe lähemalt uudisest.

Eesti Looduskaitse Selts andis välja raamatu "Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis". Autorid Juhani Püttsepp ja Ingmar Muusikus, kaassõna Fred Jüssi.

Album on pühendatud Eesti Vabariigi 100. juubelile ja Jaan Eilarti 85. sünniaastapäevale. Üks raamat, kaks kaant: üks suvise Kakerdaja rabamaastikuga ja teine lumise Haanjamaa talvepildiga. Raamat ilmus koostöös Keskkonnaministeeriumi ja Keskkonnainvesteeringute Keskusega ning seda ei ole võimalik poelettidelt osta. Osa tiraažist läheb koolidele ja raamatukogudele. Küll aga on võimalik teost saada Eesti Looduskaitse Seltsist, toetades meie Koidu 80 seltsimaja remonti. Selleks puhuks avasime eraldi arveldusarve, mille kontonumber on EE841010220047952017 (saaja: Eesti Looduskaitse Selts), mille laekumisi kasutame vaid Koidu 80 seltsimaja remondiks. Esimeseks tööks on elektrisüsteemi uuendamine. Samuti jätkame läbirääkimisi Tallinna linnaga hoonestusõiguse saamiseks Koidu 80 kinnistule.

Kõik, kes toetavad meie plaane vähemalt 25 euroga, saavad kingituseks esindusliku suureformaadilise albumi. Seltsi maja remondi esimesed toetajad on Vootele Hansen, Arvo Veskimets, Arvo Iital, Piret Reimann, Piret Eensoo, Jaan Riis, Tiit Pääsuke, Toomas Tiivel, Jüri Arrak, Jüri Kõiv.

Raamatu saab kätte Eesti Looduskaitse Seltsist või seltsi üritustelt.

Täpsem info:
Jaan Riis, tel. 5647 6297
Arvo Veskimets, tel. 5349 8109