VIDEOD: Eesti Looduskaitse Seltsi 50. juubel Eesti Rahva Muuseumis

Eesti Rahva Muuseumis toimus 6. novembril 2016 Eesti Looduskaitse Seltsi juubelikonverents “Kuidas hoida Eestit, meie loodust ja kultuuri”. Ligi 500 loodussõpra kõigist Eesti maakondadest tulid tuisusesse Tartusse, et ühiselt tähistada Eesti Looduskaitse Seltsi 50. juubelit uues ERM-i majas.

ELKS asutati 4. novembril 1966. aastal teeneka loodusteadlase ja kultuuritegelase Jaan Eilarti eestvedamisel ning kujunes silmapaistvaks isamaaliseks liikumiseks Eesti looduse ja kultuuri hoidjana.

Seltsi asutajate hulka kuulusid näiteks Friedebert Tuglas, Fred Jüssi, Veljo Tormis, Voldemar Panso, Kersti Merilaas, August Sang, Debora Vaarandi, Juhan Smuul, Endel Varep, Günther Reindorff. Esimeseks esimeheks Eilarti kõrval valiti Edgar Tõnurist. Kogu asutajate nimekiri on leitav siit: http://elks.ee/eesti-looduskaitse-seltsi-asutajaliikmed-4111966.

“Eesti, meie Looduse ja kultuuri hoidmine on sama oluline ka täna, 50 aastat hiljem,” rõhutas seltsi esimees Jaan Riis. “On tähtis, et meid ei haaraks võõrandumine ja väsimus, et me säilitaksime usku väärtustesse, mis meile on usaldatud hoida.”

Konverentsi avas seltsi auesimees Arnold Rüütel. Geograaf Taavi Pae rääkis Eesti rahvusmaastikest ja sümbolitest, publitsist Kaupo Vipp arutles teemal “Kas kooskõla loodusega on võimalik?“ ning kirjanik Valdur Mikita esitas küsimuse, kas Rail Baltic on uus peatükk Eesti katkupärimusest. Üles astusid ka ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho, laulja Tõnis Mägi ja teised. Konverentsil tänati 50 loodussõpra, kes on andnud suure panuse seltsi tegevusse (vt kava).

Võimalik oli tutvuda ka Eesti Rahva Muuseumi kogutud väärtustega.

Esinemised on üleval Youtube´is:

Video: Andri Puusepp
Helitöötlus: Alo Jaanivald
Produtsent: Tiit Lepik
www.itrotid.ee