Eesti Looduskaitse Selts valis Aasta Loodussõbraks Lodjakoja eestvedaja Liisa-Lota Kaivo koos Jõmmu meeskonnaga

Juba neljandat korda valis Eesti Looduskaitse Selts Aasta Loodussõbra, kelleks sai sel aastal Lodjakoja eestvedaja Liisa-Lota Kaivo koos Peipsi lodja Jõmmu meeskonnaga.

Kolm aastat tagasi, kui traditsioon alguse sai, valiti Aasta Loodussõbraks hundiuurija Peep Männil, kes ei ole mitte ainult teadlane ja looduskaitsja, vaid ka hea muusik ansamblis Ajutine Valitsus. Üle-eelmisel aastal valiti Aasta Loodussõbraks keskkonnaameti maakondlike loodusõhtute eestvedaja Piret Eensoo. Eelmisel aastal kuulutati tiitli saajaks kirjanik ja semiootik Valdur Mikita, kel äsja valmis triloogia kolmas raamat “Metsik lingvistika” ja uus heliplaat „Iluküsija“ koos Robert Jürjendali ja Kaido Kirikmäega.

Tänavusel ELKS-i 50. juubeliaastal kuulutati uus Aasta Loodussõber välja Lahemaa Rahvuspargi südames Palmses. Tiitli andis üle eelmise aasta laureaat Valdur Mikita.  

„Valiku tegemine oli lihtne,“ ütles Eesti Looduskaitse Seltsi esimees Jaan Riis, „tahtsime jõulude eel, kus mitmelgi keskkonnateemal, nagu näiteks Rail Baltic ja Eesti metsade kaitse käib närviline võitlus, tunnustada midagi püsivat ja samas nii olulist. Sellepärast valisimegi Aasta Loodussõbraks 2016 Liisa-Lota Kaivo ja Jõmmu meeskonna.“

Peipsi lodi on mööda Emajõge sõitnud juba 11 aastat. Jõmmuga sõitmine mööda Emajõge, Võrtsjärvel ja Peipsi peal on pakkunud looduselamusi enam kui sajale tuhandele inimesele. Seda on rohkem, kui Tartu linna jagu rahvast.  

„Kulgeme Jõmmuga rahulikul moel nii päri-, kui vastuvoolu,“ ütleb Lodjakoja eestvedaja Liisa-Lota Kaivo. „Kevadel alustame juba 12. hooaega. Jõe pealt vaadates näeb maailm hoopis teistmoodi välja.“

Lisaks Jõmmule ja viikingilaevale Turm peab Lodjakoda Sisevete Saatkonda, mis on Eestis ainulaadne ujuv jõekultuurikeskus, asudes korraga nii Tartu kesklinnas kui ka kaunis looduses.

Lodjakojal on mitmeid huvitavaid tulevikuplaane. Ehitamisel on teine lodi, mis pea kaks korda suurem kui Jõmmu. Kevadel leiab sisevete suurim reisilaev Vanemuine pärast remondikuuri endale uue elu Noorte jõe- ja järvehuntide akadeemia ujuva õppeklassina.

Eesti Looduskaitse Selts ühendab inimesi, kelle väärtusteks on loodus ja kultuur. Selts asutati Jaan Eilarti eestvedamisel 1966. aastal. Tiitlit Aasta Loodussõber antakse välja alates aastast 2013.