Eesti looduse päev saab suurejoonelise alguse ühismatkaga Järva-Madiselt Vargamäele

Neljapäev, 09. August 2018 15:30


Matkarada Google Street View´s.

Head seltsikaaslased ja seltsi osakondade juhid!

Kutsun kõiki seltsi liikmeid ja osakondi tähistama Eesti looduse päeva. Meie peasündmus toimub 18. augustil Vargamäel, kus tseremooniat juhib Toomas Kiho EV100 korraldustoimkonnast.

Tänaste plaanide kohaselt osalevad tseremoonial EV peaminister Jüri Ratas ning seltsi auesimees president Arnold Rüütel.

Lisan keskkonnaministeeriumi ja ELKS-i ühise pressiteate.

Usume, et tuleb EV juubeliaasta vääriline looduse pidupäev.

Täpsemat infot saab telefonil 5647 6297 (Jaan Riis) ja Tallinna seltsi Venemaa-ekspeditsioonilt tagasi saabuvalt seltsi tegevjuhilt Arvo Veskimetsalt (tel. 5349 8109, alates esmaspäevast).


Jaan Riis
Juhatuse liige

info@looduseomnibuss.ee


-------- Sõnum --------

KESKKONNAMINISTEERIUMI ja EESTI LOODUSKAITSE SELTSI PRESSITEADE

9. august 2018

Eesti looduse päev saab suurejoonelise alguse ühismatkaga Järva-Madiselt Vargamäele

18. augustil toimuva Eesti looduse päeva avab ühismatk Järva-Madiselt Vargamäele. Retkele järgneb avatseremoonia A. H. Tammsaare muuseumis. Pooltsada Eesti loodust ja selle mitmekülgsust tutvustavat sündmust mahutav päev on osa EV100 suvisest peonädalast.

„Järva-Madiselt Vargamäele viiv matkarada annab mitmekülgse ülevaate Eestimaa rikkalikkust loodusest,“ sõnas keskkonnaministeeriumi loodusvaldkonna nõunik Hanno Zingel. „Siinne maastik on pakkunud inspiratsiooni ka Anton Hansen Tammsaarele romaani „Tõde ja Õigus“ kirjutamisel. Matkarajal on hea võimalus minna oma mõtetes Eesti Vabariigi loomise algusaega ning kujutleda, milliste väljakutsetega pidid toonased Pearud ja Andresed silmitsi seisma 100 aastat tagasi oma elu ja looduskeskkonna sobitamisel ning kuidas on olukord tänaseks muutunud,“ lisas Zingel.

Eesti Looduskaitse Seltsi esimehe Vootele Hanseni sõnul avatakse Eesti looduse päev sümboolselt Vargamäel, kuid sündmused toimuvad üle Eesti. „Eesti looduse päeva avamisel kirjanik Anton Hansen Tammsaare muuseumis on mitu tähendust – Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning olulise kirjaniku 140. sünniaastapäeva tähistamine,“ lisas Hansen. Eesti looduse päeva avasündmust korraldab Eesti Looduskaitse Selts.

Eesti looduse päeva avasündmusel on kavas:

  •     Kell 10 algab Järva-Madise kiriku juurest ühismatk, mis liigub läbi Kodru raba Vargamäele. Retke juhivad kirjanik ja loodusemees Juhani Püttsepp, loodusfotograaf Ingmar Muusikus ja pärimusmuusik Kulno Malva. Järva-Madisele viib Looduse Omnibuss, bussid väljuvad Tallinnast, Tartust ja Pärnust kell 8.30.
  •     Kell 12 algab A. H. Tammsaare muuseumis Eesti looduse päeva pidulik avamine.
  •     Rahvusmaastike tähendust avavad kirjanik Valdur Mikita ja professor Kalev Sepp.
  •     Autorid Juhani Püttsepp ja Ingmar Muusikus tutvustavad raamatut „Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis“.
  •     Vargamäe tähendust teatripaigana avavad Teater „Ugala" etenduse „Kõrboja perenaine" kunstnik Kristjan Suits ja muusika autor Kulno Malva. Isamaalisi laule Eesti luuletajate tekstidele esitab Kait Tamra.
  •     Eesti looduse päeva auks ühine tammepuu istutamine.
  •     Avatakse näitus EV100 fotovõistluse "Looduse aasta foto 2018“ parematest töödest.
  •     Lõunasöök ja muuseumi külastus.
  •     Kell 14.30 algavad Looduse Omnibussi retked Eesti rahvusmaastikele erinevatel marsruutidel. Bussid jõuavad tagasi Tallinnasse, Tartusse ja Pärnusse orienteeruvalt kell 20.30.
  •     Info ja registreerumine ühismatkale ja retkedele alates 13.08 aadressil www.looduseomnibuss.ee.

Eesti looduse päev on loodusega seotud asutuste ja ühenduste kink Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Vaata Eesti looduse päeva programmi lähemalt www.ev100.ee/et/eesti-looduse-paev ja ürituse Facebooki lehelt www.facebook.com/events/303145473758407/ .

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistatakse taasiseseisvumise aastapäeva suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suvine peonädal algab 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpeb 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti. Enam kui 200 suure suvise peonädala sündmust leiad www.ev100.ee.

Teate edastas:
Kady-Ann Sutt

Keskkonnaministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist